Czysta i funkcjonalna kuchnia jest jednym z podstawowych warunków zadbanego i przyjaznego domu. To nie tylko środki czystości ale też pomocny asortyment do pieczenia czy przechowywania. Sprawdzamy czego w nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć.
Kuchnia jest najczęściej sprzątanym pomieszczeniem w każdym domu. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie tam każdego dnia są przygotowywane posiłki. Przez to zmywanie naczyń czy przecieranie blatów to czynności wykonywane nawet kilka razy dziennie. Dlatego niezbędny w kuchni jest płyn do mycia naczyń bądź tabletki do zmywarki, gąbka, ściereczka czy ręcznik papierowy. Ale lista ta na tym się nie kończy, środki do czyszczenia, odtłuszczania powierzchni, mycia podłóg czy usuwania przypaleń jak również worki na śmieci, folia aluminiowa, papier do pieczenia czy wreszcie pojemniki do przechowywania żywności stanowią podstawę w każdej kuchni.
Chemia gospodarcza na paragonach
Jak wynika z danych CMR, obroty generowane przez produkty z działu chemia gospodarcza mają znikomy udział w całkowitej wartości sprzedaży sklepów małoformatowych do 300 mkw. Spośród różnych segmentów tej kategorii, w okresie styczeń – październik 2017 r. za najwyższą sprzedaż w ujęciu wartościowym odpowiadały środki do prania. Środki do mycia naczyń, to drugi najważniejszy segment, który w analizowanym okresie odpowiadał za blisko 30% obrotów kategorią chemia gospodarcza. „Pomimo, że środki do mycia naczyń mają niewielkie znaczenie dla budowania obrotów sklepów spożywczych do 300 mkw., to w swojej ofercie posiada je większość tego rodzaju placówek – w październiku 2017 sprzedawane były w 75% wszystkich sklepów tego formatu, a klienci średnio wybierać mogli spośród 9 różnych wariantów produktu. Liderem pod względem generowanych obrotów była Grupa Inco (posiadająca w swojej ofercie m.in. markę Ludwik), która w analizowanym okresie (styczeń – październik 2017 r.) odpowiadała za ok. 42% wartości sprzedaży środków do mycia naczyń. Kolejne miejsca na podium zajmują Procter&Gamble (wraz z marką Fairy) oraz Henkel (właściciel marki Pur)” – informuje Marzena Lech z CMR.
Również pozostałe kategorie artykułów niezbędnych w kuchni, takie jak: ręczniki papierowe, worki na śmieci czy rękawice, w sklepach małoformatowych do 300 mkw. generują niewielkie udziały. „Część detalistów dba jednak, aby w ofercie swojego sklepu nie zabrakło również tego rodzaju produktów. Ręczniki papierowe w październiku 2017 sprzedawane były w 75% wszystkich placówek małego formatu, a klienci wybierać mogli średnio spośród ok. 3 różnych wariantów. W tym okresie worki na śmieci sprzedawane były w 56% sklepów spożywczych do 300 mkw., a na półkach dostępne były średnio 4 różne produkty. Rękawice w swojej ofercie posiadało 34% sklepów, które oferowały średnio 3 różne warianty” – dodaje ekspert CMR.
Sprzątanie kuchni domowymi metodami
Nieprawidłowo prowadzona kuchnia może stać się źródłem wszelkich zanieczyszczeń i bakterii. W typowym zlewie kuchennym jest więcej zarazków niż na desce sedesowej. Dlatego tak ważna jest dezynfekcja, gwarantująca bezpieczeństwo domownikom korzystającym z tego pomieszczenia w domu. Powinna się ona odbywać przy pomocy specjalistycznego środka odkażającego przeznaczonego do tego typu urządzeń. Można również uzyskać dezynfekujący płyn domową metodą, mieszając wodę z chlorowym wybielaczem. Kolejnym siedliskiem bakterii w kuchni może być nieodpowiednio czyszczona gąbka. Bakterie na gąbce bardzo szybko się namnażają, dlatego należy pamiętać o czyszczeniu jej po każdym użyciu.
Skuteczne domowe płyny można wykorzystać przy wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniach, np. woda z octem usunie kamień i pleśń, a woda z soda oczyszczoną poradzi sobie z tłustymi plamami.
Zabrudzona kuchenka gazowa czy elektryczna nie prezentuje się najlepiej. Warto o nią zadbać po każdym przygotowaniu posiłków. Gdy zabrudzenia są szczególnie trudne do usunięcia, powierzchnię należy posypać sodą i pozostawić na dłuższy czas. Po upływie z łatwością można usunąć wszelkie przypalenia i zabrudzenia. Z kolei mieszanka wody i octu sprawdzi się przy czyszczeniu piekarnika, wystarczy taką mieszanką przetrzeć jego wnętrze, w przypadku większych zabrudzeń skuteczna będzie również pasta zrobiona z wody, sody oczyszczonej i soli. Te trzy składniki w zupełności wystarczą w przypadku sprzątania kuchni za pomocą domowych metod. Z kolei mieszanka wody z octem może zastąpić płyn do podłóg.
Przechowywanie
Oprócz samego sprzątania ważna jest również organizacja w kuchni, która pozwala na utrzymanie porządku na dłużej. Rozplanowanie przechowywania żywności jak i akcesoriów kuchennych może ułatwić codzienne przygotowywanie posiłków.
Przechowywanie żywności w pojemnikach sprawdza się doskonale w przypadku produktów sypkich. Płatki śniadaniowe, makarony, mąka czy bułka tarta przechowywane w ten sposób zachowują świeżość na dłużej. Plastikowe pojemniki dobrze sprawdzają się również przy przechowywaniu wszelkiego rodzaju żywności w lodówce.
Od płynów do mycia naczyń, poprzez specjalistyczne środki usuwające przypalenia po ręczniki papierowe i pojemniki na żywność – kuchnia to pomieszczenie, które wymaga najlepszej organizacji a tym samym obecności chemii gospodarczej i innych akcesoriów.
Monika Kociubińska