Większe firmy także ze zwolnieniem z ZUS-u na 3 miesiące
Po zmianach z wakacji składkowych skorzystają także firmy, które zatrudniają od 10 do 49 osób. Państwo pokryje połowę składek na ZUS tym przedsiębiorstwom pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie. Mechanizm pozytywnie wpłynie na zmniejszenie zwolnień pracowników.
Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej będą otrzymywały przez 3 miesiące świadczenie w wysokości 2 tys. złotych. Pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca.
Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną
Rolnicy i pracujący z nimi domownicy mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ze względu na obowiązkową kwarantannę lub pobyt w szpitalu w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać swojej pracy.
Zabezpieczenie środków finansowych służących powstrzymaniu COVID-19 przed egzekucją
Przeznaczone środki finansowe na walkę z koronawirusem, nie będą podlegały egzekucji w ramach:
- postępowania cywilnego,
- czynności komorników sądowych,
- administracyjnych organów egzekucyjnych.
Uproszczenie działania usług pocztowych
- przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną będzie mogła być doręczona do skrzynki pocztowej bez konieczności składania wniosku na poczcie;
- przesyłki kurierskie będą mogły być dostarczane z pominięciem obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru.
Zmiany pozwolą z jednej strony zapewnić ciągłość świadczenia usług pocztowych, a z drugiej – zwiększą bezpieczeństwo.
Wydłużenie terminów administracyjnych – m.in. dla posiadaczy pojazdówJeżeli upłynął termin ważności:
- prawa jazdy,
- uprawnienia do kierowania pojazdami,
- szkolenia okresowego,
- badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy
– masz 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Jeżeli termin ważności pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – nie przejmuj się. Będziesz mieć 14 dni na dopełnienie formalności licząc od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO
Organizacje pozarządowe, pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem będą mogły skorzystać ze wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy, jakie oferuje państwo.
Nielimitowany internet w ramach dostępu do GOV.PL i usług medycznych online
Dla korzystających z telefonów komórkowych, udostępniony zostanie nielimitowany internet w ramach dostępu do „publicznych” stron internetowych. Dotyczy to m.in.:
- stron w domenie gov.pl,
- usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną,
- usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów.
Wsparcie eUsług w służbie zdrowiaPlacówki ochrony zdrowia otrzymają dostęp do szybkiego internetu, a także sprzęt, który umożliwi im prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej.
Podobne wsparcie zyskają seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Rząd zapewni im urządzenia oraz usługi, dzięki którym będą mogli wykonywać codzienne aktywności – jak choćby korzystanie z usług ochrony zdrowia w sposób zdalny.
Na to wsparcie przekażemy jednorazową dotację z budżetu państwa w wysokości 87 mln zł.
Szybsza realizacja Funduszu Szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci EdukacyjnejW tym roku uruchomiony zostanie Fundusz Szerokopasmowy, dzięki któremu zapewniony zostanie dostęp do podstawowych e-usług społecznych. Pierwotnie program miał ruszyć dopiero w 2021 roku.
Szkoły ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem do pracy zdalnejNowe rozwiązania to także wsparcie w wyposażeniu szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne oraz oprogramowanie do prowadzenia zajęć zdalnych.