Kraje takie jak Grecja, Włochy, Francja, Hiszpania czy Turcja – przyciągają turystów z całego świata. Nie tylko ze względu na przepiękne krajobrazy, zabytki czy sprzyjającą pełną słońca aurę. Urlopowicze bardzo chętnie korzystają także z lokalnej kuchni pełnej wyjątkowych przysmaków.
O śródziemnomorskich potrawach powstało wiele książek kulinarnych pełnych przepisów na popularne dania i przekąski. Jednak, aby w domowej kuchni przygotować ulubione wakacyjne potrawy nie potrzebujemy ani zbyt wielu umiejętności ani wyrafinowanych składników. Kuchnia śródziemnomorska przy swojej ogromnej różnorodności charakteryzuje się przede wszystkim prostotą. I to jest klucz do jej niesłabnącej popularności.
Polacy kochają kuchnię śródziemnomorskąPolacy od lat rozsmakowują się we śródziemnomorskiej kuchni. Według przygotowanego przez PBS na zlecenie NORTH COAST raportu, aż 48% respondentów w przedziale wiekowym 18-44 lat wskazało kuchnię włoską jako ulubioną kuchnię zagraniczną Polaków, a ponad połowa (52%), jedząc w restauracji, zamawia dania kuchni włoskiej
1. Nic więc dziwnego, że wpisała się ona na stałe w codzienne menu wielu polskich rodzin. Kochają ją dzieci, uwielbia młodzież, delektują się nią dorośli. Nie ma chyba nikogo, kto przynajmniej raz w życiu nie spróbowałby pizzy, spaghetti, risotto czy choćby słodkiego tiramisu.
Popularność diety śródziemnomorskiej wynika nie tylko z jej pozytywnego wpływu na nasze zdrowie, ale również z jej prostoty i różnorodności. Dania śródziemnomorskie ułatwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała, opierają się głównie na warzywach, pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, a stosunek spożycia ryb do mięsa zdecydowanie przechyla się na korzyść ryb.
Produkty do przygotowania dowolnej pasty z sosem warzywnym są łatwo dostępne, a same dania można przyrządzić bardzo szybko. Wszystkie te czynniki sprawiają, że dieta ta jest współcześnie bardzo popularna.
W pełnym słońca klimacieKlimat śródziemnomorski charakterystyczny dla wybrzeży to gorące lato i łagodna zima, mówi się, że rozciąga się od pierwszego drzewa oliwnego po pierwszą palmę na brzegu pustyni.
Suchy klimat pełen słońca sprzyja też uprawom winorośli, z których pochodzą jedne z najlepszych win na świecie. Charakterystyczne są rozciągające się kilometrami plantacje oliwek i fig. Dojrzewające w pełnym słońcu warzywa i owoce stanowią podstawę wielu znakomitych dań, a bogactwo serów, owoców morza i rozmaitych przypraw pobudza zmysły.
Zdrowo i smacznieDieta śródziemnomorska to jedna z najzdrowszych diet na świecie. Posiłki są niskokaloryczne, lekkie, pełne składników odżywczych oraz wyjątkowo smaczne.
Dieta ta opiera się na spożywaniu dużych ilości warzyw, owoców, orzechów, nasion, ryb, owoców morza, oliwy z oliwek i serów. Dieta śródziemnomorska zajęła w 2018 roku pierwsze miejsce jako najzdrowsza dieta (ex equo z dietą DASH) w rankingu przygotowywanym przez wybitnych ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki, a opublikowanym na platformie internetowej U.S. News & World Report
2.
Stosowanie diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko chorób serca, obniża ciśnienie krwi i poziom lipoprotein o małej gęstości (LDL). Składniki diety chronią mózg przed starzeniem się i wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego.
Romantycznie z afrodyzjakamiSłońce, plaża, pozytywny nastrój, wypoczynek sprzyjają romantycznej atmosferze. Nie bez znaczenia są także posiłki, które w krajach śródziemnomorskich są pełne afrodyzjaków.
Randka w klimatycznej śródziemnomorskiej knajpce brzmi doskonale, ale można ją odtworzyć także w „domowych” warunkach. Wystarczą odpowiednie składniki, które dostępne są praktycznie w każdym polskim sklepie spożywczym.
Romantyczna kolacja dla dwojga? Jaka powinna być? Lekka, smaczna i pełna afrodyzjaków. Oczywiście najlepiej znanym afrodyzjakiem są ostrygi, ale warto pamiętać, że wszystkie owoce morza – posiadają podobne właściwości. Papryczka chili, czosnek, bazylia, awokado, truskawki czy czekolada – to również składniki pełne „romantycznych” właściwości. Do tego szczypta odpowiednich przypraw, nastrojowa muzyka, wino – i gotowe!
Popularne specjały- z Grecji: ser feta, mousaka (danie na bazie zapiekanego bakłażana), sos tzatziki czy grecka sałatka;
- z Włoch: pizza, spaghetti, cannelloni, pierożki tortellini, makaron ratatouille;
- z Hiszpanii: paella, gazpacho, tortilla, churros,
- z Francji: znakomite sery, takie jak camembert czy brie, a także dania takie jak ratatouille, quiche, tarta tatin;
- z Libanu: hummus, tabbouleh, falafel, kebab.
Kuchnia śródziemnomorska jest lekka a jej smaki idealnie wpasowują się w wiosenne i letnie miesiące w roku – a te już za pasem.
Zdrowe składniki, duża ilość warzyw i owoców, sery, oliwa z oliwek oraz owoce morza to podstawa wielu dań.
Niepotrzebne są tutaj wyjątkowe umiejętności czy wyrafinowane przepisy, liczy się łatwość przygotowania i dobór odpowiednich składników. A ten jest możliwy – nawet kiedy od ulubionego wakacyjnego kraju dzieli nas kilkaset kilometrów. Producenci zadbali o szeroką ofertę, dzięki której wielkie śródziemnomorskie gotowanie jest możliwe w domowej polskiej kuchni. Wystarczy odrobina wyobraźni.
Monika Górka
Zastępca Redaktora Naczelnego
1 źródło: Badanie zwyczajów żywieniowych mieszkańców Polski”; CATI n=812; luty 2022 r.; zrealizowane przez PBS Sp. z o. o. na zlecenie North Coast S.A.
2 źródło: ncez.pzh.gov.pl
Fot: AdobeStock