Wspomniany dziennikarz opowiedział mi kilka historii związanych z różnego rodzaju sytuacjami rekrutacyjnymi, w których znaleźli się udzielający mu wywiadu Kandydaci. Wysłuchałam opowieści o tym, jakiego rodzaju pytania pojawiały się na spotkaniach, w których wzięli udział rozmówcy dziennikarza. Znaki zodiaku, poglądy polityczne czy preferencje dotyczące kolorystyki stroju biznesowego to niektóre z zaskakujących kwestii poruszanych podczas rozmów rekrutacyjnych. Kilka osób zostało poddanych tzw. „stress interview”, na podstawie którego osoba rekrutująca miała ocenić, jak kandydat adaptuje się do zmiennych warunków otoczenia i jak reaguje w trudnych, stresujących sytuacjach. Pytanie o znaczenie wyboru miejsca, które powinno się zająć wchodząc na rozmowę rekrutacyjną utwierdziło mnie w przekonaniu o tym, że liczba mitów związanych z przebiegiem rozmów rekrutacyjnych jest ogromna. Jakie pytania padają podczas profesjonalnych rozmów rekrutacyjnych? Najprostsza odpowiedź: te, które mają służyć pozyskaniu informacji dotyczących profilu zawodowego i umiejętności kandydata, z którym rozmawiamy. Bardzo często zadawane są pytania o przyczyny poszukiwań nowych możliwości zawodowych, zakres odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach czy przyczyny zmiany pracy.
Rzadko unikniemy pytania o oczekiwania finansowe. Pracodawcy z reguły zwracają uwagę na to, czy osoba ubiegająca się o pracę przygotowała się do spotkania i posiada wiedzę na temat organizacji, z którą chciałaby się związać. W przypadku badania poziomu natężenia danych kompetencji, profesjonalny rekruter dostosuje zadawane pytania do modelu kompetencyjnego stworzonego na potrzeby danej firmy czy profilu stanowiska, o które ubiega się kandydat. Nie można więc generalizować i przedstawić zestawu pytań, które muszą paść podczas rozmowy rekrutacyjnej. Warto pamiętać, że przede wszystkim jest to rozmowa, która powinna usatysfakcjonować nie tylko pracodawcę, ale także osobę starającą się o zatrudnienie. Profesjonalny rekruter będzie starał się dopytać o te obszary, które są istotne dla efektywnego funkcjonowania na danym stanowisku.
Omawianie poglądów politycznych czy używanie technik, które miałyby na celu postawienie kandydata w niezręcznej sytuacji, nie będą świadczyły o profesjonaliźmie osoby prowadzącej rozmowę. Wybór miejsca które zajmujemy wchodząc do sali, w której odbędzie się spotkanie nie stanowi podstawy do oceny danej kandydatury. Podczas rozmowy rekrutacyjnej kandydat ubiegający się o pracę powinien mieć możliwość dopytania o szczegóły związane z daną ofertą. Pracodawca być może nie udzieli wszystkich odpowiedzi podczas pierwszego spotkania, aczkolwiek warto przygotować się do tego etapu rozmowy kwalifikacyjnej.
Jeśli znaleźli się Państwo w trudnych sytuacjach rekrutacyjnych, zachęcamy do podzielenia się z nami Państwa wrażeniami
tagi: bigram,kariera,rozmowa kwalifikacyjna ,
Maspex Romania SRL, spółka należąca do Grupy Maspex...
Wygodne dostawy w ciągu maksymalnie 30 minut, bogaty wybór...
Kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje –...
Na wysokich cłach stracą obie strony...
Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa...
Komisja szuka nowych źródeł dochodów...
Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc...
Komentarz Prezesa Polskiej Izby Handlu...