Polska uznawana jest za jeden z najbardziej perspektywicznych rynków, z długą perspektywą rozwoju, ponieważ Polacy ciągle spożywają kilkukrotnie mniej wina niż średnia w Unii Europejskiej i ponad dziesięciokrotnie mniej niż mieszkańcy krajów winiarskich per capita. Konsumpcja, a więc i sprzedaż wina w Polsce w ostatnich latach systematycznie rosła. W ujęciu wartościowym rynek wina w 2023 r. urósł o 7,3 proc. do prawie 4,6 mld zł – wynika z danych firmy NielsenIQ. W ujęciu ilościowym zakupy skurczyły się 1,2 proc., ponieważ część konsumentów w dobie rosnących kosztów życia, ograniczyło wydatki na wiele kategorii produktów, rezygnując między innymi z wina.
Nastroje konsumenckie poprawiają się i branża z optymizmem patrzy na 2024 rok. Popyt jednak zmienia się, Polacy kupują droższe wina. Wynika to między innymi z większej świadomości i pogłębionej wiedzy o winie, zyskują wina wytrawne kosztem słodkich oraz półsłodkich. Wino typu skin contact wpisuje się w kategorię modnych obecnie win pomarańczowych. Skin contact (inaczej maceracja) to proces pozostawienia skórek i pestek winogron wraz z fermentującym sokiem. Jest stosowany przy produkcji win czerwonych i różowych. Z kolei maceracja w przypadku win białych daje wino o pomarańczowej barwie, o unikalnym stylu, który łączy cechy zarówno win białych, jak i czerwonych. Taka formuła produkcji przekłada się na wyjątkowe walory smakowe i aromatyczne, co czyni te wina niezwykle interesującymi dla miłośników dobrego wina.
Królewskie miasto Kraków od średniowiecza było najważniejszym w Polsce ośrodkiem handlu winem, tutaj krzyżują się główne szlaki handlowe z południa na północ i ze wschodu na zachód. Wino powoli degustuje się w setkach restauracji, bistro i wine barów ulokowanych przy prawie każdej ulicy starego miasta, a importem wina zajmują się dziesiątki rodzinnych firm.
Skin Contact Kraków 2024 to wyjątkowe święto Winogrodników i miłośników wina. Ostatni weekend sierpnia jest czasem bezpośrednio przed zbiorami, gdy Winogrodnicy mogą poświęcić uwagę na spotkanie z miłośnikami swoich win w sposób "Skin Contact". Istotnym elementem wydarzenia jest także aspekt edukacyjny, pozwalający na zrozumienie trudu i ryzyka związanego z pracą nad każdym kolejnym rocznikiem wina.
W festiwalu weźmie udział kilkudziesięciu czołowych europejskich Winogrodników oraz członków ich rodzin, którzy uprawą ziemi oraz wytwarzaniem wina zajmują się samodzielnie, kultywując to szczególne rzemiosło przez kolejne pokolenia. Nie zabraknie wielu polskich Winiarzy, którzy przedstawią swoje osiągnięcia na krajowym polu.
W niedzielę, 25 sierpnia, goście spotkają się z Winogrodnikami w Oranżerii i Panoramie, gdzie będą mogli degustować szeroki wybór win pomarańczowych, białych i czerwonych oraz porozmawiać z ich twórcami o tajnikach produkcji i winiarskiej pasji. W trakcie specjalnych spotkań Master Class uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na tematy okołowiniarskie. W otoczeniu parkowej zieleni nie zabraknie atrakcji kulinarnych w wykonaniu najlepszych szefów kuchni oraz doznań kulturalnych przy muzyce jazzowej na żywo. W Oranżerii i Panoramie będzie można podziwiać prace wybitnego krakowskiego grafika i malarza, Grzegorza Bieniasa.
Drugi dzień festiwalu poświęcony będzie spotkaniom biznesowym, na który bezpłatnie zaproszeni są przedstawiciele branży gastronomicznej, sommelierzy i restauratorzy z całego kraju oraz importerzy win. Będą tu Winogrodnicy, których wina są już obecne w Polsce. Z drugiej strony, festiwal ma być także przestrzenią do znalezienia wartościowych partnerów dla tych, którzy zdecydują się na sprzedaż wina w polskich restauracjach i wine barach.
Bilety na Skin Contact Kraków 2024 festiwal wina są już dostępne do nabycia przez oficjalną stronę internetową
www.skincontactkrakow.com. Warto wcześniej zarezerwować w kalendarzu czas i dokonać zakupu, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.
Szczegółowy program wydarzenia oraz lista uczestniczących winiarzy zostanie ogłoszona na stronie internetowej
www.skincontactkrakow.com.
Fot: mat. prasowe