Obchodzony 8 listopada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania do dobra okazja, by przyjrzeć się szczególnie naszej diecie, a także temu, jaką rolę odgrywają w niej fermentowane produkty mleczne, np. jogurt naturalny. Powszechnie kojarzony z prostą przekąską jogurt jest zarówno zdrowym, jak i uniwersalnym produktem, który dobrze smakuje na słodko i na słono.
Celem Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania jest promowanie zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem zbilansowanej diety i zdrowego gotowania. Co to znaczy? Zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w Talerzu Zdrowego Żywienia
1 nasza codzienna dieta powinna uwzględniać produkty spożywcze z różnych grup. Wśród warzyw i owoców, produktów zbożonych czy mięsa, w zaleceniach jest mowa także o mleku (co najmniej 2 duże szklanki dziennie dla osób dorosłych). Aby dieta była różnorodna i jeszcze bardziej korzystna dla zdrowia, mleko można zastąpić produktami fermentowanymi – kefirem, serem (częściowo) lub jogurtem naturalnym. Ten ostatni warto włączyć do menu już dziś i cieszyć się płynącymi z jego spożywania korzyściami, a także wyjątkowym smakiem.
Magia fermentu!Zwyczajowo jogurt to mleko i dwa szczepy bakterii: Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Dzięki nieustannemu rozwojowi nauki i technologii, dostępne są jednak również inne warianty jogurtów, do których dodane zostają inne szczepy żywych kultur, nadające jogurtom dodatkowe właściwości. W procesie fermentacji – zależnie od zastosowanych szczepów oraz technologii – jogurty naturalne nabierają charakterystycznego dla siebie smaku i konsystencji. Mogą być bardziej lub mniej gęste, łagodne lub bardziej wyraziste i kwaskowate w smaku.
Ponieważ jogurty powstają w procesie fermentacji, zawierają niezwykle cenne probiotyczne bakterie jogurtowe, czyli żywe mikroorganizmy, które – kiedy są przyjmowane w odpowiedniej ilości – przynoszą korzyści zdrowotne. Żywe kultury jogurtowe poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy, co jest szczególnie ważne dla osób mających z tym trudności.
Jogurt w codziennej dziecieRegularne spożywanie jogurtów naturalnych niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Są one bowiem wartościowym źródłem cennych składników odżywczych, w tym przede wszystkim białka i wapnia. Zawierają również inne składniki mineralne i witaminy, ważne w codziennej diecie. Co istotne, jogurty naturalne nie zawierają cukru dodanego, a wyłącznie naturalnie występujący w mleku cukier mleczny. Dzięki temu może on stanowić podstawę różnorodnych dań – zarówno tych wytrawnych, jak i deserów.
Jogurt w codziennej diecieJogurty naturalne można spożywać na wiele sposobów. Może stanowić pełnowartościowe śniadanie, kiedy połączymy go z owocami, bakaliami, orzechami i płatkami owsianymi. Może też posłużyć jako baza do smacznych koktajli owocowych – możemy połączyć go praktycznie z każdym owocem, na który mamy chęć. To także świetny dodatek do ciast czy naleśników. Jogurty naturalne sprawdzą się w kuchni także w wytrawnym wydaniu. Możemy je wykorzystać jako zdrowszy zamiennik śmietany do przygotowania lekkiej mizerii czy użyć jako dodatek do zup, sosów lub sałatek.
Z apteki na nasze stoły Biorąc pod uwagę właściwości jogurtów naturalnych, nie dziwi fakt, że doceniamy je od ponad 100, a zdaniem niektórych badaczy, nawet tysięcy lat
2! Jednak jogurt jaki znamy dziś, powstał dopiero w XX wieku. W 1919 roku mieszkający w Barcelonie przedsiębiorca i wynalazca Isaac Carasso, zaniepokojony problemami trawiennymi, z którymi po I Wojnie Światowej zmagali się mieszkańcy Hiszpanii (w tym dzieci), dodał do mleka wybrane szczepy żywych kultur bakterii, tworząc tym samym swój pierwszy jogurt, nazwany - na cześć syna wynalazcy - Danone. Wyjątkowy produkt początkowo sprzedawany był wyłącznie w aptekach. Nowatorski w tamtych czasach produkt mógł poszczycić się wieloma zaletami zdrowotnymi oraz odżywczymi, co w połączeniu ze smakiem, pozwoliło mu zyskać popularność na całym świecie i rozszerzyć dostępność jogurtu także na sklepy spożywcze.
Więcej o historii jogurtu, jego właściwościach oraz procesie produkcji można przeczytać na stronie
https://danone.pl/robimy-ferment/.
1 https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/
2 Fisberg M, Machado R. History of yogurt and current patterns of consumption. Nutr Rev. 2015;73:4–7.
Źródło:
Fot: mat. prasowe