Co łączy najnowszy model telefonu komórkowego z nowoczesnym wózkiem widłowym? Sercem każdego z nich jest bateria litowo-jonowa: wyjątkowo wydajna, skracająca czas potrzebny na ładowanie, a co więcej zajmująca nieporównywalnie mniej miejsca niż jej poprzednicy.
Mniejszy może więcej
Technologia litowo-jonowa obecna jest w wielu urządzeniach, z których korzystamy na co dzień, takich jak laptopy czy telefony komórkowe. Niewielkie rozmiary akumulatorów, przy zachowaniu wysokiej wydajności magazynowania energii sprawiają, że coraz częściej znajdują one zastosowanie także w magazynach i halach przemysłowych. W przypadku wózków widłowych szczególne znaczenie dla ergonomii pracy ma ich wielkość i waga. Zwrotne, mniejsze maszyny bez trudu manewrują między regałami, umożliwiając także redukcję powierzchni składowania towarów.
Technologia na co dzień
Skoro baterie litowo-jonowe gwarantują lepszą wydajność pracy i niższą wagę wózka, dlaczego wciąż nie są w powszechnym użyciu? - Powodem są wyższe koszty wdrożenia technologii, lecz w krótkim czasie ich cena powinna spaść –mówi Paweł Włuka z firmy STILL Polska. – Baterie litowo-jonowe w przyszłości staną się standardem w seryjnie produkowanych wózkach widłowych. Już w maju tego roku pokazaliśmy pierwszy model koncepcyjny wyposażony w to rozwiązanie, wózek platformowy CX T Li-Ion – dodaje ekspert. Z pewnością na korzyść baterii przemawiają także oszczędności generowane dzięki wydajniejszej pracy wózka i dłuższej żywotności akumulatora oraz znaczne usprawnienie pracy operatora.
Bateria na plus
Największą wadą elektrycznych wózków widłowych w odniesieniu do spalinowych jest konieczność poświęcania czasu na zasilanie akumulatora. Dzięki zastosowaniu baterii litowo-jonowych jest on zredukowany do minimum, wzrasta także odstęp między poszczególnymi ładowaniami. Mimo mniejszej pojemności akumulator jest bardziej wydajny, a co za tym idzie możemy go ładować rzadziej. Nowa technologia wypada znacznie korzystniej pod tym względem w porównaniu do najpowszechniej stosowanych baterii niklowo-kadmowych czy ołowiowych. Nie występuje w niej także tzw. „efekt pamięci”, z czasem redukujący wydajność. Baterie litowo-jonowe charakteryzują się także dłuższą żywotnością oraz, jako że nie zawierają metali ciężkich, są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.