Efektywne zarządzanie logistyką wymaga niezawodności oraz idealnego dopasowania parku maszynowego do potrzeb danej firmy. Źle dobrany sprzęt utrudnia zadania pracownikom, zmniejszając ich wydajność oraz stanowi zagrożenie dla nieprzerwanej produkcji i terminowości. Wózek w idłowy powinien idealnie odpowiadać na stawiane przed nim wymagania uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu zwróćmy uwagę na rodzaj napędu, maksymalny udźwig, wysokość podnoszenia oraz różnorodne rozwiązania opcjonalne.
Siła napędu
Wybór silnika powinniśmy uzależnić przede wszystkim od miejsca jego eksploatacji. Wózki widłowe z napędem gazowym lub Diesla znajdują zastosowanie głównie w warunkach zewnętrznych lub dużych halach magazynów ze względu na emisję spalin oraz wytwarzany hałas. Posiadają one jednak znaczną przewagę nad wózkami elektrycznymi, jakimi jest wyższa moc oraz wydajność pracy. Z reguły modele wyposażone w napęd spalinowy char akteryzują się większym udźwigiem maksymalnym, a co za tym idzie przeznaczone są do bardziej wyspecjalizowanych zadań. Przy takim napędzie nie ma też konieczności, jak ma to miejsce w przypadku silników elektrycznych, robienia przerw na międzyładowanie lub wymianę akumulatora. – Przy wyborze modelu elektrycznego wózka widłowego kluczowa staje się decyzja o wydajności baterii – mówi Szymon Smal z firmy STILL Polska – Jej pojemność oraz zastosowane rozwiązania w dziedzinie oszczędności energii powinny umożliwiać minimum 8 godzin pracy, aby nie zakłócać harmonogramu zadań. Aby skrócić czas związany z ładowaniem baterii warto wybrać model wózka umożliwiający jej wymianę boczną.
Wózki elektryczne wykorzystywane są głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie brak wystarczającej wentylacji lub specyfika przewożonych towarów, jak choćby w branży spożywczej, determinuje odpowiednie rozwiązania logistyczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są one bardziej ekonomiczne w użytkowaniu oraz charakteryzują się wysoką niezawodnością. Połączeniem zalet obu rozwiązań jest wprowadzony w tym roku do produkcji seryjnej pierwszy wózek z napędem hybrydowym – RX 70 HYBRID firmy STILL. Zastosowanie dwóch napędów: Diesla i elektrycznego wraz z technologią magazynowania energii, pozwala na znaczną oszczędność paliwa, redukcję emisji CO2 oraz szczególnie wydajną pracę.
Uniwersalny czy wyspecjalizowany?
W zależności od wykonywanych zadań wózek widłowy powinien być wyposażony w adekwatnej wysokości maszt oraz dostosowany do ciężaru ładunku maksymalny udźwig. – Jeśli w najbliższym czasie nie przewidujemy rozwoju infrastruktury nie ma potrzeby zakupu wózka o większych możliwościach, niż są wymagane do wykonywania zaplanowanych zadań – mówi Szymon Smal ze STILL Polska. – Uzyskane w ten sposób oszczędności lepiej przeznaczyć na inwestycje w bezpieczeństwo pracowników oraz innowacje, które usprawnią codzienną pracę.
Tego typu rozwiązań obecnych na rynku jest coraz więcej. Przydatnym narzędziem są z pewnością inteligentne szperacze, które doświetlają podnoszony ładunek tylko w miejscu jego aktualnego przebywania. Innymi udogodnieniami, które mają bezpośredni wpływ na widoczność podczas pracy, a tym samym bezpieczeństwo są koguty świetlne emitujące światło ostrzegawcze, sygnały cofania informujące o poruszaniu się wózka do tyłu czy też kompletne oświetlenie sygnalizujące kierunek jazdy wózka.
Nie mniej istotne jest także wyposażenie wspomagające inteligentne zarządzanie flotą. Programy umożliwiające szczegółową kontrolę eksploatacji i zarządzanie konserwacją poszczególnych wózków widłowych z poziomu przeglądarki internetowej, przydatne są zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwa ch dysponujących parkiem maszynowym liczącym nawet kilkaset sztuk. Z kolei narzędzia pozwalające na stały monitoring stanu technicznego pojazdów czy kompletna usługa serwisowa pomocne są w każdej firmie posiadającej na wyposażeniu wózki widłowe.
tagi: STILL ,
W kwietniu ceny w sklepach wzrosły rdr. średnio o 5,6%, czyli...
Grupa Eurocash w pierwszym kwartale 2025 r. wypracowała 6,9...
W I kw. 2025 r. stwierdzono 9,3 tys. przestępstw kradzieży w...
Mennica Skarbowa odnotowała około 50-procentowy wzrost...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...