Sieć Intermarché na polskim rynku działa od 1997 roku – proszę opowiedzieć o pierwszym sklepie. Nadal istnieje?
» Pierwszy sklep Intermarché w Polsce został otwarty pod koniec września 1997 r. przy ul. Batorego w Zielonej Górze. Supermarket funkcjonuje do dziś, a o tym, że była to bardzo dobra decyzja świadczy fakt, że właściciel tego pierwszego supermarketu w ciągu 15 lat otworzył jeszcze dwie dodatkowe placówki w Zielonej Górze.
Obecnie posiadacie blisko 170 sklepów. Jaki jest Państwa przepis na sukces?
» Grupa Muszkieterów jest zrzeszeniem niezależnych właścicieli supermarketów. Każdy z nich samodzielnie zarządza swoim sklepem w oparciu o zasady wspólnego systemu. To jedyny tego typu model franczyzowy w Polsce. W Grupie Muszkieterów nie istnieje, tak jak w innych sieciach franczyzowych, podległość na linii franczyzodawca (Centrala) – franczyzobiorca. Każdy członek Grupy wypełnia podwójną funkcję kierowniczą: z jednej strony jest szefem przedsiębiorstwa, które sam stworzył, z drugiej – pełni funkcję zarządczą w ramach Grupy, dopasowaną do umiejętności, doświadczenia zawodowego oraz stażu współpracy z Muszkieterami. Kluczowe stanowiska należą wyłącznie do członków sieci. Rozwój Grupy i poszczególnych supermarketów jest sobie podporządkowany. Franczyzobiorcy, pracując na rzecz Grupy, pracują na rzecz swoich sklepów i odwrotnie – wysoka jakość funkcjonowania supermarketów wzmacnia pozycję Muszkieterów na rynku. W tym tkwi tajemnica sukcesu. Franczyzobiorcy są również udziałowcami spółki cywilnej Muszkieterów, co zwiększa poczucie odpowiedzialności i identyfikacji z Grupą.
„W grupie siła” mówi mądre powiedzenie – warto działać w ramach sieci franczyzowej, dlaczego warto przystąpić do sieci Intermarché?
» Grupa Muszkieterów zrzesza obecnie kilka tysięcy przedsiębiorców w 8 krajach, m.in. w Polsce, Francji, Belgii i Portugalii. Przychody całej Grupy przekraczają regularnie 30 mld euro rocznie. Obecnie Muszkieterowie posiadają w Polsce 247 placówek. Marki Intermarché i Bricomarché pod względem obrotów są największymi franczyzowymi sieciami supermarketów działającymi na rynku artykułów spożywczych oraz w branży „dom i ogród”. Franczyzobiorcy oraz członkowie całej Grupy czerpią zyski z pracy swoich supermarketów oraz całej Grupy. To gwarantuje bezpieczeństwo i satysfakcję ze współpracy.
Koszt otwarcia supermarketu Intermarché wynosi 500 tys. zł. Wkład inwestycyjny nie jest jednak opłatą za licencję na rzecz Centrali, tylko wkładem do własnej spółki, która zarządza supermarketem o wielomilionowych obrotach. Nowy Muszkieter może liczyć na pomoc w zatowarowaniu, promocji otwarcia sklepu oraz rekrutacji i szkoleniach pracowników. Grupa wspiera również w codziennej pracy supermarketów: pracownicy Centrali organizują akcje marketingowe, przetargi i nadzorują inwestycje. Po dwóch latach działalności franczyzobiorca staje przed szansą zostania udziałowcem spółki cywilnej Muszkieterów, która zarządza międzynarodową siecią sklepów. Może też zyskać prawo do otwarcia kolejnych supermarketów w Polsce.
Jakie plany macie na najbliższe miesiące?
» Aktualnie skupiamy się na rozwoju w środkowej, południowo-wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Obecnie poszukujemy przedsiębiorców, którzy poprowadzą franczyzowe supermarkety w woj. warmińsko-mazurskim. Z tej okazji w kwietniu w Olsztynie organizujemy spotkanie informacyjne dla kandydatów na franczyzobiorców. Nowe sklepy będą otwierane w miejscowościach od 6 tys. mieszkańców. Interesują nas lokalizacje na osiedlach lub niedaleko tras wyjazdowych. W takich miejscach jest największe natężenie ruchu. Sklepy będziemy otwierać również w woj. podkarpackim, lubelskim, podlaskim oraz mazowieckim. W 2012 roku chcemy zbudować 32 supermarkety Intermarché.
Dziękuję za rozmowę
Maja Święcka
tagi: Grupa Muszkieterów , Mirosław Szawerdo , Intermarché ,
W tym roku tylko 11,2% Polaków postanowiło zorganizować...
Sprzedaż perfum i kosmetyków na lotniskach była wyższa o...
O zakupie konkretnych art. spożywczych na święta...
Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów...
Może objąć technologie pochłaniania CO2...
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla...
Prognozy na najbliższe miesiące są zróżnicowane, a...
Już ponad 38% dorosłych Polaków słyszało o tym, że ktoś...